ראשי > מבצעים! > משיקים לשוליים – ראיון כפול+חלוקת כרטיסיסים לקראת ההשקה של Suicidal Furniture ו-OPIOIDS

משיקים לשוליים – ראיון כפול+חלוקת כרטיסיסים לקראת ההשקה של Suicidal Furniture ו-OPIOIDS

מה: השקה של OPIOIDS ו-SUICIDAL FURNITURE, שבת, 3.5, לבונטין 7, 22:00. 30/40 ש"ח.

מאת: איל פדר

מה זה אינדי? מה זאת ה"מוזיקה העצמאית" הזאת? זאת שאלה שאני מניח שרבים מאיתנו שואלים ונשאלים לעיתים קרובות. דווקא בגלל שהתשובה היא מורכבת ולא ברורה, בימים שבהם האינדי נע איפשהו בין סגנון ספציפי להלך רוח לבאזז וורד ממותג, שווה להתעכב לרגע על האינדי האמיתי.
ומה הוא אותו אינדי אמיתי? או, טוב ששאלתם. בשבילי – זה אנשים שעושים בעצמם משהו שהם מאוד נאמנים לו. פעמים רבות זה יבוא לידי ביטוי ביצירה שהיא רחוקה מהמיינסטרים, רחוקה מאיזורי הנוחות שלנו, רחוקה גם מהצלחה כלכלית, אבל הם ימשיכו לעשות אותו. יש כמה אמנים משובחים בארץ שעושים מוזיקה עצמאית עד הסוף. חלקם הצליחו לפרוץ ולעצב סגנונות חדשים לתוך המיינסטרים, אבל רובם פועלים בשוליים של השוליים, עושים נויז, או אקספירמנטליה, או הארדקור פאנק או השד יודע מה, ועושים אותו טוב. מכל הלב ועד הסוף.

כאלה הם שני ההרכבים שישקו את אלבומיהם במופע משותף בשבת הקרובה – OPIOIDS ו- Suicidal Furniture.

הראשונים הם הרכב פוסט פאנק- קודר ומחוספס שנמצא בסביבה מאז שנת 2007. ההרכב, שמאוד מושפע מניו וייב אייטיזי, הוציא בשנת 2012 הלהקה את אלבומו הראשון Temporary Phase בהפקת אורי פרוסט. לאחרונה, אחרי שנים של עבודה קשה, הוחתמה הלהקה בלייבל הגרמני Danse Macabre . בשבת הקרובה ההרכב ישחרר את ה E.P החדש Cassiopeia הכולל חמישה שירים שנכתבו במשך השנה האחרונה. ב-EP, הם מספרים, ניסו ללכוד משהו מהאנרגיה המתפוצצת שמתגלה בשילוב שלהם עם קהל בהופעות.

השניים הם דואו גיטרה תופים אינסטרומנטאלי שמנגן פוסט רוק אוונגרדי במיוחד (והאמת שכבר כתבתי עליהם פעם בהקשרי אינדי אמיתי). ההרכב, שכולל את אבינועם שטרנהיים (גיטרסיט לבנון, עוד הרכב פוסט רוק משובח מהעבר הלא רחוק) והמתופפת אלחנדרה לוי, החל לנגן יחד בשנת 2008. העובדה ששני ההרכבים האלה קיימים זמן כה רב, רק מחזקת את התחושה שהם באמת מאמינים במה שהם מנגנים. אלבומם החדש, TUNNELS, אותו ישיקו בשבת,עוסק רבות בצורך לפרק את המסגרת שבה אנו חיים, ומנסה להציע איזשהי רדקיליות דרך המוזיקה.

שני ההרכבים ישיקו את אלבומיהם במופע משותף במוצ"ש בלבונטין, אחרי השקות מקבילות בחיפה וירושלים.

לקראת המופע, תפסתי את אבינועם שטרנהיים מ SUICIDAL FURNITURE ואת שרון ראובני מ OPIOIDS לכמה שאלות (כדאי לקרוא עד הסוף, יש שם כרטיסים חינם):

1. שני ההרכבים שלכם מנגנים מוזיקה שרחוקה מאוד מהמיינסטרים – איך הגעתם לז'אנר הזה?
 SF: כל אחד מחברי הלהקה משופע מסגנונות מוזיקה שונים, אבל ישנם סגנונות משיקים ואהבות משותפות. הקו המנחה של הלהקה זה פוסטפאנק אבל עם ההשפעות השונות של כולם זה יוצא אחרת.
OP: אני חושב שגדלנו לתוך הז'אנר הזה, זה הדבר שהכי טבעי לנו לנגן ואנחנו לא חושבים על המיינסטרים יותר מדי בתור משהו שמגדיר לנו מהי מוזיקה. הסיסמה שלנו שרק התחלנו לנגן הייתה נגן מה שבא לך אתה נשמע מצוין, ובאיזה שהו מקום המשפט הזה רלוונטי גם לעכשיו.
2. זאת גם המוזיקה שאתם שומעים?
SF: כן, אני מקשיב להרבה מוזיקה שמאתגרת ומושכת אותי, זה גם בא כתהליך של גדילה מהבסיס הפסיכודלי אל 70 פרוגרסיב אל הנויז רוק והגראנג' לבוסף הפוסט רוק והמת' רוק. להקות שמאוד השפיעו עלי הםliars, deerhoof , lightning  bolt,   , king crimson, sonic youthexplosion in the sky, slint אלו להקות שכבר בdna  שלי משם אני מנסה להבין וללמוד איך לבנות ולפרק קטעים, ישנו בסיס קולאזי למבנה הקטעים. אני מקשיב ללהקות שיש בהן רק גיטרה ותופים בלבד ומנסה להבין איך מייצרים מלאות של תזמורת שלמה ואיך משאירים אוויר לנשימה בתוך עומס, איך תופשים את המאזין ושומרים על דריכותו איך שומרים על עניין , והכי חשוב זה שיהיה לנו מעניין.

OP: בבית כולם שומעים מיגוון של סגנונות מוזיקאלים, פוסטפאנק, מטאל, אלטרנטיוי שדברים אלו באים לידי ביטוי במוזיקה. יש גם דברים שאנחנו אוהבים וזה לא בא לידי ביטוי ישיר במוזיקה שלנו וזה רק בצורה עקיפה, כמו פרוגרסיב ואלקטוני ועוד….

3. איך הייתם מגדירים את המוזיקה שלכם?
SF: סוג של פסקול לחיים שלנו מבפנים, השפעות של פוסט רוק מאת' רוק, אך בגדול אני נגד הגדרות ומנסה לחמוק מהם כמה שאני יכול באלגנטיות. להחליף צבעים כמו זיקית, מכיוון שבטבע שלי, תמיד שמישהו מנסה להגדיר אותי, מתעורר בי הדחף לעשות ההפך.
OP:המוזיקה של האופיאוידס שואבת את המאזין למחוזות קודרים אפלים בגלים של אנרגיה עוצמתית
4. אתם הרי לא מכוונים לגלגל"צ – מה השאיפות שלכם בתחום המוזיקלי?
SF: השאיפות שלנו הם ללכת בדרך שלנו, עם מה שנכון לנו לעשות מבחינה מוזיקלית ולקחת את זה הכי רחוק שרק נוכל.
OP: כמובן שליצור עוד מוזיקה, להופיע יחד ולהגיע לכמה שיותר קהל שיבוא להנות מהמוזיקה בהפעות. לאחרונה גם החתמנו בליבל הגרמני Danse Macabre אז אולי גם מקווים לצאת מגבולות הארץ.
5. נראה מהצד שיש המון רגש והמון אנרגיה במוזיקה ובהופעות שלכם. מאיפה זה מגיע? זה פורקן של דברים מהחיים? אתם ככה גם ביום יום? או שהמוזיקה מוציאה את זה מכם?
SF: אני מאז שלמדתי גיטרה בביה"ס לא קלטתי תווים לא הבנתי תאוריה , בקושי אקורדים, אבל מה שכן הייתי זוכר הכל בעל פה. הייתי כותב כל הזמן קטעים לעצמי על הגיטרה באופן אינטואיטיווי ותמיד היתה להם תחושה של פסקול. לדעתי המוזיקה שלנו היא למעשה פסקול של העולם הפנימי שלנו והיא באה למעשה מתוך מקום מופנם עמוק ומאוד אמיתי שבנו, האנרגיות שעצורות בתוכנו הם עצומות והן מתפרצות בנגינה.זה מה שהקטעים שלנו מאפשרים לעשות. ביום יום אני בן אדם דיי שקט, מופנם ורגוע. נראה טוב לב ושמח או מוטרד מאוד, או סתם מעופף. אך יש בי צדדים שרוצים לפעמים לשרוף את כל העולם, הכי שקט הוא הכי מסוכן.
OP: כולנו גדלנו באוירה אורבנית די דומה, נפגשנו כשרובנו עברנו את גיל השלושים ולכן לכל אחד יש מטען וחוויות רבות שבאות לידי ביטוי בנגינה, כל אחד בנפרד וכלנו יחד. המוזיקה כמובן מעצימה את הכל.
6. בהופעה הקרובה תשיקו אלבומים – למה בעצם לעשות אלבום בעידן של האינטרנט? מה הטעם בזה?
SF: אני מאמין בכוחם של חפצים,(מכן גם שמינו, suicidal furniture) אני צריך להרגיש את האלבום ביד ולהיות מסוגל לתת אותו פיזית לאנשים כדי להרגיש בעצמי שהוא אמיתי,הנגישות והזמינות לאלבום שלנו באינטרנט כמובן קיימת. אך בתחושה שלי, אותו ריבוי וזמינות יוצרים גם רידוד וחוסר תשומת לב, אדישות יחד עם נגישות מאוד גדולה. אולי אנחנו מיושנים אבל בינתיים מאמינים שההפך הוא הנכון.
OP: עדיין יש אנשים שמעדיפים ואוהבים אלבום פיזי (גם אנחנו קנים דיסקים ותקליטים). בעינינו זה הרבה יותר יפה ושלם אלבום פיזי ומי שאוהב ומעריך קונה.
7. מה אתם אוהבים במיוחד באלבום?
SF: אני אוהב לשמוע את ההבדלים שבין האלבום הראשון לשני שלנו ולראות על ידי כך את ההתפתחויות והשינויים שעברנו, גם בנגינה וגם בכתיבת הקטעים.
OP: לכל אחד יש דברים אחרים שיותר אהובים עליו, אבל האלבום הוא מסכם תקופה וחוויות שעברנו, כתיבת השירים, עיבודים, הקלטות, עיצוב ההופעות, החזרות ועוד מלא חוויות. האלבום הוא סיכום שלם של כל מה שעברנו מהאלבום הקודם עד עכשיו וזה מה שאנחנו אוהבים לראות בו.
8. איך נוצר החיבור ביניכם להופעת ההשקה?
SF: אנחנו מאוד אוהבים להופיע ביחד וכיף לנו אחד עם השני. בנוסף, במקרה אנחנו גם מוציאים אלבום באותו זמן, כך שהרעיון להשיק ביחד הגיע בטבעיות.
OP: אנחנו הופענו יחד הרבה פעמים ויש הערכה הדדית מאוד גדולה בין הלהקות. יצא ששתי הלהקות סיימו לעבוד על האלבום שלהם יחד וזה היה נראה לנו מתאים לצאת לסיבוב השקה יחד.
9. למה אפשר לצפות בהופעה?
OP: מה שבטוח יהיה מיוחד.
SF: עדיף לבוא בלי ציפיות, כך הכי כיף. אך לרוב אנשים מאבדים את עצמם בהופעות שלנו, הם נסחפיםאל תוך גלי הסאונד מבלי לדעת לאן ומאיפה, מעין שילוב מנצח של בלבול, חרדה, אקסטאזה וטירוף חושים פאגאני. אנחנו מתייחסים להופעה שלנו יותר כפולחן לגירוש שדים קדום מאשר כל דבר אחר. תבואו להופעה.
רוצים כרטיס חינם להשקה הכפולה?
תשאירו לנו פה תגובה ותכנסו להגרלה. אם אתם רוצים, ספרו לנו על הדבר הכי עצמאי שאתם עושים.
הגגרלה תסגר ביום שישי.
:קטגוריותמבצעים!
 1. דימה
  01/05/2014 ב- 14:04

  אשמח

 2. אלכסנדרה
  01/05/2014 ב- 18:06

  מעוניינת

 3. 01/05/2014 ב- 18:52

  כן,אוקי.

 4. דוב בילן
  01/05/2014 ב- 22:44

  תודה.

 5. קרן הלמר
  02/05/2014 ב- 17:41

  אנחנו ממש מעט מגיבים
  לדעתי
  תפרגנו לכולנו כרטיס
  זה יהיה נהדר!
  כמעט כמו המוזיקה עצמה

 6. 02/05/2014 ב- 21:29

  הלוואי שיכולנו 😦

  הזוכים הם דימה ואלכסנדרה – מזל טוב!
  מי שרוצה, מוזמן לנסות את מזלו בהגרלה להשקה של עוזי באותו ערב.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: