ראשי > ביקורות > הולך עם המוזיקה – שיחה עם אורַן זילברשטיין

הולך עם המוזיקה – שיחה עם אורַן זילברשטיין

מאת: ארז טן ברינק

שיחה עם אורן זילברשטיין, מוזיקאי וותיק הפעיל בקצוות היותר סהרוריים של השוליים (איי. קיי. איי. להקות הצימר והלייבל פיתקית), לרגל שחרורו של אי.פי. חדש.
אורן, חבר להקות 'מורחת לאקום', 'דו יו לייק מיי שוז', 'ערופי שפתיים', ו 'המצב השלישי' זצ"ל,
אמנם פעיל במעגלים קיצוניים יחסית, אך המוזיקה שלו היא בסך הכל שירים די ידידותיים למשתמש, אשר יכולים לגעת בקצת יותר מה – 372 איש אשר נמצאים כרגע בחוג מחבביו.

אורַן זילברשטיין

אורַן זילברשטיין. צילום: רפי יפרח

קיבלתי ממך מייל יחצ"ני היום בצהריים – איך אתה מסתדר עם העובדה שמוזיקאים בימינו צריכים להיות גם היחצ"נים ורואי החשבון של עצמם?

בגדול, בעולם אידיאלי ברור שהייתי מעדיף לא לעשות את זה אלא להתרכז בלהופיע ולכתוב – הדברים הכיפיים. זה לא המצב. לא יכול להגיד שאני מתבאס מזה רצח. אני לומד לחיות עם זה.
פעם הייתי מתבאס מזה יותר.
תראה, יחסית אני בצד שפחות מתמחה בזה. כל הדברים האלה של פייסבוק ולייקים, אני לא מרגיש שאני שם.אין לי מושג מה עושים. לא רואה את עצמי כמייצר תוכן פייסבוקי. אני כותב שירים. בכל אופן, זו פלטפורמה חשובה.

הקליפ ועכשיו – פרודיה – הומאז' – שילוב בין השניים? גם השיר, גם הקליפ, לא ברור אם זה נסיון שלך לעשות משהו שפונה ליותר אנשים, או כאילו להגיד, "אוקיי, אני התבגרתי קצת, ועכשיו אני עושה משהו שהוא יותר 'עגול'."

זה נסיון מודע?

זה מודע, אבל  אולי זה לא נסיון. כל פעם מעניין אותי לעשות דברים אחרים עם מוזיקה. לפני שנתיים – שלוש עניין אותי לעשות שירים יותר עגולים או פחות קשים לעיכול. כתבתי קבוצה של שירים כאלה. זה היה סוג של התפתחות טבעית. אני לא ממש חושב על זה, לכן לא מדובר בניסיון. לא יכול להגיד, כאילו, אוקיי. עכשיו אני הולך לכתוב שירים מבוססי גיטרה אקוסטית ולפרוט כמו בוב דילן
"אני לא אומר את זה לעצמי, אבל כן יש איזשהו תהליך. אז השלב ה'קומוניקטיבי' הזה, היה נקודה בתהליך, שהביא ליציאת השיר "ועכשיו"
לגבי הקליפ, זה אולי צריך לשאול את רפי . (רפי פרח, הבמאי, עוד דמות בולטת יחסית בשוליי הסצינה. חבר להקת מ.א.ס.ס. זצ"ל, ו'מכונת הרג' – א.ט.ב)

לא נראה לי שזה הומאז'. לא חושב שאני או רפי חושבים שסוג הקליפים הזה הוא משהו שצריך לעשות לו הומאז'. לא יודע, זה קליפ כזה. לפעמים דברים הם עם הרבה פחות מחשבה ממה שחושבים.

לא, כי יש את הקטע הזה של הישבן בקליפ, ומישהו יכול לשאול את עצמו:
אוקיי, או שהם אמרו בואו נביא ישבן של בחורה ונקבל מלא צפיות, או שהם אמרו בואו נעשה פרודיה על קליפים עם ישבנים של בחורות. אבל מאחר ושני הדברים הללו כבר נעשו יותר מפעם אחת, יכול להיות שזה משהו חדש, איזה פוסט פוסט מודרני, או איזה הפוך על הפוך על הפוך.

 תראה, אני יכול לשאול את השאלות האלה בדיוק כמוך.
אני לא באמת יודע לענות על זה.

יש את הקטע הזה שאתה כאילו עושה פרודיה, אבל יש שם גם את ה'דבר' שלך. מה זה?

זה שיר שהתחלתי לכתוב בהומור.
בגלל שזה שיר מצחיק עם כל מיני מילים כמו 'פתות', אז אמרתי שאני אשים משקפי שמש ואני אעשה את החיקוי הזה של הקול הזה, אבל כן, זה שיר שהוא קיים לגמרי. מה ההבדל בין 'רק' פרודיה לשיר? זה רק איך שהבנאדם תופס את עצמו.

יש כל מיני שירים שאתה יכול להגיד שזה היה עובד טוב בתור פרודיה, אבל לא בתור שיר.

איפה אתה רואה ומגדיר הצלחה, סיפוק? עשית מלא דברים, הרכבים, הופעות.
לעניות דעתי, אם היינו עכשיו בניינטיז, גם אם לא היית כוכב ענק, עדיין היו באים לפחות עשרות אנשים להופעות שלך, ואת מופע ההשקה היית מקיים בבארבי.
אתה בגיל הזה, לאן זה הכל הולך, לדעתך?
 אתה פשוט עושה את הדבר שלך, או שיש לך תוכנית, ונראה לך שיום אחד תהיה איפשהו, במקום 'גדול' יותר?

כי לדעתי אתה צריך להיות במקום גדול יותר.

אין לי מאסטר פלאן. יש לי תוכניות של:  "להקליט את זה, להוציא את זה." זה לא כולל דברים כמו: "..עד פה יהיו לי חמישים כרטיסים…" …
הצלחה אני מגדיר ביני לבין עצמי. לא בקטע של, וואלה, הנה מכרתי שלושים כרטיסים – הצלחתי.
יותר בקטע של"הנה אני מופיע, יש מאחורי להקה, הם מנגנים את השירים שלי, זה נשמע טוב, זה מוצא חן בעיני". זו הצלחה.

לא, כי אני מעט מודאג. דני הדר (יוצר שוליים בולט, מאותם המעגלים, שהיה פעיל בחצי השני של העשור הקודם) לדוגמא, איפה הוא? פרש? מי יודע מה קורה איתו, מה הוא עושה? והיה איזה רגע, שאנשים ידעו מי זה, ודיברו על זה, והיו כמה שממש היו בעניין. ומה נהיה?

תראה, אני לא יודע מה להגיד בעצם.

לא יודע. יש זנים של אנשים, ויש סוגים של הצלחות. וקצבים שונים. אז כאילו אני עושה את זה מספיק זמן בשביל להבין שהמקרה שלי הוא לא המקרה של מישהו כותב שיר ומישהו שומע והכל קורה וקורה מהר, יש איזשהו קצב אחר, והאמת היא שבזמן האחרון אני מתחיל להתרגל אליו ולחיות איתו בשלום. וזה עושה לי טוב. אני יודע שלא יקרה שום דבר ענק עם האיפי הזה, הוא לא יעשה אותי מפורסם ועשיר וגם לא הבא אחריו, ורוב הסיכויים שגם זה שאחריו לא.

אבל אני כן יכול להקליט מוזיקה שאני אוהב ולהופיע איתה, ואתה יודע, זה לא בשביל עצמי, כי בשביל עצמי באמת לא הייתי עושה את זה. עם כמה שזה כיף לי, אני חושב שקהל זה מאד חשוב. זה קריטי. אני עושה את זה בשביל שאנשים יקשיבו. גם אם זה יישאר בקטן,

אני לא מרגיש שיש לי ברירה. אני לא עומד פה בשום צומת. אני הולך עם המוזיקה. 

 הבלוג הזה עוסק בעיקר בהופעות. ספר לי בכמה מילים על הופעה טובה שהייתה לך ועל הופעה רעה שהייתה לך.

הייתה איזו הופעה של ה'שוז' בהוטל איילון. אני לא הבאתי תופים, ניגנתי שם על המערכת של המקום, שהייתה מערכת של מטאל, עם מלא מצילות וטמטמים וזה. הייתי אמור לנגן רק על ארבעת החלקים שאני צריך, ולהתעלם מהשאר, זה מאד בלבל אותי, והייתי כנראה גם די שיכור, לא ניגנו אף שיר מהתחלה עד הסוף. ניסינו איזה שלושה. נראה לי שהייתי במצב לא כל כך מאוזן. זה היה פשוט התפרקות כזאת.

זה היה מאד כיף, גם אם לא מקצועי במיוחד.

אי אפשר שכל הופעה תהיה מדהימה, אבל אני לא זוכר אחת שהייתה גרועה במיוחד.

 

כמה מילים על עבודתך כבקליינר. הרגע חזרת מטור עם אסף אבידן. היית שם יחד עם פלורה, אחת מיקירות הבלוג הזה.

נסיעות באירופה במסגרת טור, זה די מהר נהיה עבודה. בהתחלה זה כיף, אבל אחרי כמה ימים זה נהיה שגרה. נוסעים מגיעים מתארגנים, ולמחרת נוסעים למקום הבא, או שיש יום חופש, ואז לא עושים יותר מדי. לא מדהים.

משהו על שלומי ברכה, שיתארח במופע ההשקה?

מכיר את שלומי בזכות העבודה עם משינה. אני מאד מתחבר לצורה שהוא מנגן ולסגנון שלו וזה כבוד גדול לארח אותו. הוא כתב המון שירים שיכולים לקבל הסכמה גורפת. יש משהו בדי אנ איי של משינה, של השירים שלהם, שבא טוב. חוויה ישראלית שהיא לאו דווקא מעאפנה..

אורן זילברשטיין יופיע מחר (שלישי) ב 22:30, בלבונטין 7, ויארח – כאמור – את שלומי ברכה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: